Физичко васпитање

CITIUS-ALTIUS-FORTIUS

БРЖЕ- ВИШЕ-  ЈАЧЕ

Историјат Школског спорта

Школска спортска такмичења у Србији имају традицију дугу више од 35 година. Систем школских такмичења започео је још далеке 1969.-1970. школске године као резултат иницијативе Југословенског комитета, Југословенског савеза организација за физичку културу и Савеза друштва педагога за физичку културу Југославије, који су априла 1968. године позвали све школе и школска друштва за физичку културу, у свим републикама тадашње Југославије,  да организују  такмичења под називом : ”Мале оллимпијске игре.”

Овај позив је имао следећи циљ:

• да се створе услови који ће младима пружити могућност да развијају своје стваралачке потенцијале у спорту и да се афирмишу и као олимпијске наде;
  • пружања  подстицаја за развој масовног спорта међу школском омладином, ширењу хуманих идеја у спорту,који би,  инспирисани олимпијским играма,  трeбало да везују и зближавају  школску омладину.

Систем такмичења предвиђа 5 рангова :школско, општинско, окружно, регионално и републичко такмичење. Број ученика и ученица који учествују на такмичењима
у свим нивоима досеже цифру од преко 350.000 учесника у једној школској години. Организација овако велике активности базира се у највећој мери на огромном ентузијазму професора физичког васпитања по школама,  који своје слободно време проводе са децом, припремајући их за такмичења, у највећем броју случајева без икакве надокнаде.Зато њима одајемо дужно поштовање, јер  без њихове ангажованости овај систем школских такмичења не би могао опстати.

Актуелно о нама

Активности школског спорта у општини Бела Црква,одвијају се у оквиру Спртског савеза,као и организација такмичења за ученике и ученице основних и средњих школа у 11 спортова:
  1. Пливање,
  2. стрељаштво,
  3. стони тенис,
  4. гимнастика,
  5. одбојка,
  6. кошарка,
  7. рукомет,
  8. мали фудбал,
  9. атлетика ,
  10. спортски риболов и
  11. пролећни крос РТС.

Далеке 2001. године, оснивањем Спортског савеза  општине Бела Црква од стране локалне самоуправе, Школски спорт је, на моју иницијативу, заслужено припојен овом Савезу.
        Спортски савез до данас успешно спроводи организације свих активности и такмичења предвиђене календаром Министарства просвете. Са поносом  истичем да наша школа има одличну сарадњу са Спортским савезом, највише као домаћин  бројних такмичења,која су масовно посећена.Поред  часова редовне наставе и слободних активности ,велики акц енат у нашој школи је стављен и на часове припреме за такмичења.То подразумева активност и присуство више од 100 ученика и ученица  на овим часовима припреме,  за следећа такмичења на општинском нивоу и шире:

• мали фудбал,
  • кошарка,
  • одбојка,
  • рукомет,
  • стрељаштво,
  • спортски риболов и
  • пролећни крос РТС.

Треба истаћи да на свим овим такмичењима наши ученици и ученице освојили су бројне дипломе, медаље, пехаре и признања, која са поносом красе витрине  канцеларије у сали за физичко васпитање.На крају треба истаћи да  овакав систем такмичења има велику важност за ученике и њихово учествовање на квалитетним спортским такмичењима, која им омогућавају да из овог система израстају као будући нови државни репрезентативци.

Професионална улога професора физичке културе и њихова   компетентност је од немерљивог значаја. Само партнерством и дуготрајним грађењем добрих односа са децом, дуготрајном акцијом и усвајањем нових модела понашања, успех ће бити загарантован. Зато је наша обавеза да спорт буде саставни део живота сваке девојчице и дечака. То је посао који се не може урадити за један  месец или годину. У том послу сви морамо истрајати.

Професор физичког васпитања ,
                                                                                                         Трајан Туртуреа